Hyppää sisältöön

Koulutus

Organisaation valmius ja toiminta kriisissä – Hybridivaikuttamisesta kriisiviestintään

Opi johtamaan organisaatiota kriisitilanteissa, rakentamaan tilannekuvaa ja vahvistamaan varautumista osana kokonaisturvallisuutta. Käytännönläheinen koulutus yhdistää geopoliittisen ymmärryksen, kyberturvan ja kriisijohtamisen.

Kriisi ei kysy lupaa.

Turvallisuusympäristö on siirtynyt pysyvään epävarmuuteen. Hybridivaikuttaminen, kyberuhat, geopoliittiset jännitteet ja kriittisen infrastruktuurin haavoittuvuudet eivät ole irrallisia ilmiöitä – ne kytkeytyvät suoraan organisaatioiden toimintaan, jatkuvuuteen ja johtamiseen.

Organisaation valmius ja toiminta kriisissä – Hybridivaikuttamisesta kriisiviestintään  -koulutuksessa rakennat kokonaiskuvan siitä, miten oma organisaatiosi asemoituu osaksi Suomen kokonaisturvallisuutta – ja mitä se käytännössä tarkoittaa johtamisen tasolla. Opit muodostamaan tilannekuvaa, tunnistamaan olennaiset uhat ja rakentamaan valmiussuunnittelua, joka ei jää paperille.

Koulutus yhdistää ajankohtaisen turvallisuustilannekuvan, kansainväliset case-esimerkit ja konkreettiset työkalut. Syvennyt hybridivaikuttamiseen, kyberturvallisuuteen, kriittisen infrastruktuurin suojaamiseen sekä kriisiviestintään. Samalla kehität kykyäsi johtaa organisaatiota tilanteissa, joissa tieto on puutteellista, paine on korkea ja vaikutukset laajoja.

Oppiminen ei jää teoriaan. Työskentely perustuu case-analyysiin, ryhmätöihin ja oman organisaation kehittämiseen – lopputuloksena syntyy käytäntöön vietävä valmiussuunnitelma ja selkeämpi johtamismalli kriisitilanteisiin.

Koulutus koostuu kahdesta päivästä: live-päivästä sekä etäpäivästä, jossa syvennetään oppeja ennakkotehtävien ja yhteisen sparrauksen kautta.

Kenelle koulutus sopii?

Koulutus on suunnattu organisaatioiden johdolle ja avainhenkilöille, joilla on vastuu toiminnan jatkuvuudesta, varautumisesta ja kriisitilanteiden johtamisesta.

Osta liput

RAKENNAT

selkeän tilannekuvan muodostamisen mallin omaan organisaatioosi

OPIT

johtamaan valmiutta ja toimintaa tilanteissa, joissa normaali ei päde

SAAT

käytännön työkalut kriisiviestintään ja moniviranomaisyhteistyöhön

VIET

koulutuksesta ulos konkreettisen kehitystyön oman organisaatiosi käyttöön

Missiona maailman osaavin kansa – luvassa huipputason sisältöä, joka täytyy itse kokea.
    • Päivä 1

      Organisaation valmius, moniviranomaisyhteistyö ja geopolitiikan vaikutukset

      add_2 close

      • Opening of the course, instructions on managing information security used in the course, instructions for learning diary
      • Security overview in NATO countries
      • Forming situational awareness from the perspective of one’s organization
      • Preparedness plan corresponding to the environment, threats, and situational awareness
      • Regulating readiness as part of the organization’s ability to respond to changing security conditions
      • Multi-authority cooperation
      • Discussion

      Tauko

      Case-esimerkit

      add_2 close

      • Lessons from the Ukraine war
      • Sabotage of critical infrastructure
      • Phenomena of asymmetric and hybrid warfare
      • Cybersecurity and cyber-warfare
      • Refugee waves and the use of refugees as weapons
      • Effects of climate change, phenomena of climate refugees

      Lounastauko

      Lakisodankäynti ja kriisijohtaminen

      add_2 close

      • Basics of “lawfare” legal warfare
      • Enemy espionage activities in NATO countries, preparedness, and denial of operations
      • How to raise the resilience of your organization, the third sector, and mental crisis endurance
      • Social media, trolls, and media warfare
      • Leading the crisis communications

      Kahvitauko

      Ryhmätyöt ja sparraus

      add_2 close

      • Presentation and peer review of group works
      • Debriefing of the exercise
      • Distribution of course certificates and badges (by mail)

      Huomiseen! Koulutuspäivä päättyy

    • Päivä 2

      Ennakkotehtävien läpikäynti

      add_2 close

      • 2. koulutuspäivänä käydään läpi osallistujien saamat ennakkotehtävät ja puretaan niiden anti kouluttajien johdolla
      • Oman organisaation asema, viitekehyksenä Suomen kokonaisturvallisuus, kriisijohtamisen simulaatio

       

    Kouluttaja, joka seisoo luokan edessä ja kouluttaa kuutta kouluttautujaa ja auttaa osaamisen kehittämisessä

    Satoja koulutuksia, mutta ei juuri sitä oikeaa?

    Ei hätää, se oikea löytyy kyllä. Räätälöi koulutuksesta teille sopiva kokonaisuus – Kaipaatko toista ajankohtaa, toteutusmuotoa tai sijaintia? Vai onko mielessäsi tietty aihealue, johon haluatte täsmäkoulutusta?

    Kysy lisätietoja tai tarjousta alta tai varaa suoraan tapaaminen, jossa kartoitetaan juuri teidän tarpeenne.

    Ryhmäliput aina -10 % edullisemmin.

    Onnea! Olet tekemässä oikeaa päätöstä, kun tuot kollegasi myös oppimaan. Ryhmäliput on ostettavissa 3 hengen tiimeistä ylöspäin. Osta ryhmäliput suoraan verkkokaupasta tai kysy tarjousta ryhmätarjous@professio.fi tai p. 0400 949 099 (Johanna Niittula, Head of Sales).

    Koulutusinfo.

    Jäikö jokin muu asia mietityttämään? Vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin löydät täältä.

    Kouluttaja, joka seisoo luokan edessä, osoittaa valkokangasta ja kouluttaa kouluttautujia

    Aina 360° osallistumistakuu.

    Vaikka missonamme on tehdä Suomesta maailman osaavin kansa, ulottuu yhteydet aina maailman ympäri.  Toteutetaanpa koulutus etänä verkon välityksellä, paikan päällä tai hybridinä, toteutustapa on muovattu kaikkiin toteutusmuotoihin soveltuvaksi eikä vuorovaikutuksellisuutta ole unohdettu. 

    Mietityttääkö jokin muu koulutukseen liittyen? Ei tekosyitä kouluttautumiselle, taklaamme ne kaikki. 

    Sini-valko sävyinen ja aurinkoinen kuva toimistorakennuksen avarasta käytävästä Espoon Keilarannassa

    Helppo tulla vaikka veneellä. ⚓️

    Keilaranta 1 A, 02150 Espoo

    Keilaranta 1 Business Park sijaitsee meren rannalla Espoon Keilaniemessä, lähellä Helsingin ydinkeskustaa. Länsimetron pysäkki ja taksiasema ovat kiinteistöä vastapäätä sekä autoille löytyy paljon parkkipaikkoja. Espoolaisille myös purjevene on mahdollinen. 😊